Piciu Samurai_Soul
Administrator
Dołączył: 03 Lut 2006
Posty: 1264
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/3
|
Wysłany: Sob 12:54, 04 Lut 2006 Temat postu: |
|
|
Wczesne zapiski
Miecz był częścią kultury japońskiej już w najwcześniejszych zapiskach z tego kraju. Zapiski dotyczące walki mieczem można znaleźć w Kojiki (Zapiski Spraw Starożytnych), i w Nihon Shoki (Historia Japonii), dwóch najstarszych kronikach historii japońskiej. Chociaż trudno oszacować dokładną datę powstania tych dzieł (są one datowane na VIII w naszej ery), inne źródła zawierają zapiski o użyciu bokkena (drewniany miecz) jako broni już w roku 400.
W czasach feudalnej Japonii miecz był ważnym instrumentem w ustanawianiu zasad społecznych i politycznych (fajnie zabrzmiało. Wcześniejsza częśc historii Japonii była zdominowana przez wojny rozmaitych prowincji. Feudalni władcy zatrudniali armie samurajów do obrony swych ziem, podbijania nowych terenów i wypełniania różnych rozkazów. Walka mieczem była podstawą militarnego treningu i dbano, by lekcje były właściwe i systematyczne. Najlepsi nauczyciele i mistrzowie miecza byli hojnie nagradzani przez królów, a potężni władcy podejmowali ogromne wysiłki, aby znaleźć i wynająć najlepszych wojowników w okolicy. Nauczyciel walki mieczem musiał nauczać swych uczniów wojskowego przywódctwa.
Rozwój walki mieczem
Z nadejściem broni palnej i ustaleniem stałych zasad militarnych, miecz stracił swoją wartość jako broń wojenna. Niemniej jednak, miecz rozwijał się podczas rządów shoguna Tokugawa (ok. roku 1600). Trening walki (Bu) był doskonałym dopełnieniem dla nauki społecznej (Bun), i oba te rodzaje treningów umozliwiały rozwój znakomitych indywidualności. W ten sposób, trening Kendo stał się postrzegany jako trening etyki i dyscypliny, niezbędnych do przywódctwa.
Sztuka walki mieczem bezpośrednio współpracowała z technologicznym, kulturalnym i filozoficznym rozwojem japońskiego społeczeństwa. Przykładowo, wynalazki metalurgiczne stworzone przez producentów mieczy były używane w innych rejonach. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych aspektów japońskiej walki mieczem był fakt, że mistrzowie miecza żenili się ze studentkami Buddyzmu Zen, które przybyły z Indii, przez Chiny, aż do Japonii. Ze względu na to, że tyle filozoficznych aspektów Zenu były w harmonii z ideałami treningu samurajów, japońscy wojownicy zainteresowali się Zenem i uważali, że dodaje on moralnej i etycznej głębii ich egzystencji.
Zen i samuraje
Buddyzm Zen odegrał znaczącą rolę w formowaniu ideałów japońskich wojowników. Pomimo, że religia Zen i jej promotorzy nie starali się zbytnio nawracać samurajów, wojownicy otrzymali system wierzeń, który współgrał z ich fizycznym rozwojem i stylem ich życia.
Jedną z głównych zasad Zen było odrzucenie wszystkich tych pobudek intelektu, które prowadzić mogą do odgrodzenia się od słusznego postrzegania rzeczywistości. Nawet najbardziej ziemskie doświadczenie jest uznawane za świętość jeżeli jest dokładnie przeniesione, bez badania czy analizy. Samurajowi, którego życie mogłoby polegać na niejednoznacznych osądach, prosta filozofia Zen bardzo przypadała do gustu. Chwila zastanowienia mogła oznaczać śmierć, więc nie mogło być ani sekundy przerwy między myśleniem, a działaniem. Głownym celem zarówno filozofii samurajow jak i Zenu było uzyskanie harmonii z wszechświatem, dzięki czemu czyny człowieka mogły być zgodne z potężnymi siłami natury.
Życie mnicha Zen było pod wieloma względami podobne do życia samuraja. Znane są przypadki świątyń Zen, które stały się znane za umiejętności wojownicze mnichów, którzy trenowali sztuki walki dla uzupełnienia swej praktyki Zen. Znane są rownież przypadki, że samuraje podnosili swe umiejętności, ćwicząc w świątyniach Zen.
Współczesne Kendo
Dzisiaj Kendo jest praktykowane przez miliony mężczyzn, kobiet i dzieci. Jest to styl popularny nie tylko w Japonii, sława japońskiej szermierki rozprzestrzeniła się do Korei, USA, Kanady, Ameryki Południowej oraz Europy.
W USA znakomite kluby istaniały przez lata w największych miastach, takich jak: Nowy York, Chicago i Los Angeles. Mniejsze miasta, jak Portland, Seattle, Austin, czy Denver mają dobrze przystosowane szkółki Kendo. Dzięki poświęceniu wielu ludzi, kluby Kendo dotarły także do mniejszych miast jak: Salt Lake City, Boise, Cheyenne, Lincoln, a nawet Pocatello . Kendo jest uprawiane również przez wiele osobistości, znanych z życia społecznego i gospodarczego.
Współczesne Kendo posiada wiele aspektów sportowych. Turnieje Kendo są emitowane w Japonii każdego roku w listopadzie i biją rekordy oglądalności. Wielu trenujących Kendo ma mieszane uczucia co do brania udziału w turniejach. Zgadzają się w opinii, że przejście kendo w sport zniszczy jego wartość jako sztukę walki. Niemniej jednak, turnieje Kendo mogą być rozrywkowe, widowiskowe i ciekawe, pomagają w podnoszeniu umiejętności jednych i wzrastania entuzjazmu innych.
Post został pochwalony 0 razy
|
|